Kontakty

Telefon Telefon: +420 222 981 423
Mobil Mobil: +420 777 724 737
email E-mail: info@uds.cz
datová schránka Datová schránka: yen8z3r

Pronajímáte přes Airbnb? Podléháte daním, vzkazuje finanční správa

02.11.2017
Poskytovatelé ubytování, kteří využívají internetové portály jako např. Airbnb, by měli zpozornět. Generální finanční ředitelství vydalo v říjnu 2017 Informaci s cílem upozornit na daňové povinnosti v této oblasti – a to nejen z pohledu daní z příjmů a daně z přidané hodnoty (DPH), ale také z hlediska elektronické evidence tržeb.

Finanční správa v Informaci sděluje, že činnosti, které poskytovatelé ubytování provádějí prostřednictvím internetových platforem jako např. Airbnb, považuje v souladu s judikaturou Soudního dvora Evropské unie v oblasti DPH za ubytovací služby a nikoliv za nájem.

Z pohledu daně z příjmů fyzických osob je podstatné, zda poskytování ubytování naplňuje všechny znaky podnikání (tj. samostatný výkon výdělečné činnosti na vlastní účet a odpovědnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku). Je-li tomu tak, pak příjmy z ubytování podléhají dani z příjmů fyzických osob jako příjmy ze samostatné činnosti. Pokud poskytovatel ubytování neuplatní výdaje ve skutečné výši, může uplatnit výdajový paušál ve výši 60 % nebo 40 % z příjmů v závislosti na tom, zda vlastní živnostenské oprávnění.

Poskytuje-li ubytovací služby právnická osoba, měla by příjmy z ubytovacích služeb vykazovat ve svém přiznání k dani z příjmů právnických osob, jelikož předmětem daně jsou příjmy z veškeré činnosti a z nakládání s veškerým majetkem.

Z hlediska daně z přidané hodnoty je dle Informace GFŘ poskytování ubytovacích služeb výkonem ekonomické činnosti a osoba, která takové služby poskytuje, je osobou povinnou k dani. Tato plnění pak vstupují do výpočtu zákonného obratu pro povinnou registraci k DPH. V případě, že poskytovatel ubytování již plátcem DPH je, představují poskytnuté ubytovací služby zdanitelné plnění, které je nutno uvádět v daňovém přiznání. Poskytovatelé ubytovacích služeb musí vzít v úvahu i služby, které přijímají od osoby provozující internetový portál (Airbnb). Není-li taková osoba usazená v České republice a poskytuje-li elektronické služby, např. servisní poplatky za použití internetového portálu, je poskytovatel ubytování povinen z tohoto plnění přiznat a zaplatit DPH. Jestliže plátcem DPH ještě není, z přijetí elektronické služby od osoby neusazené v České republice mu plyne povinnost registrace k DPH jako identifikované osoby.

Poskytovatelé ubytovacích služeb by neměli zapomínat ani na povinnosti související s elektronickou evidencí tržeb. Přijímá-li poskytovatel za tyto služby platby v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem, je povinen je evidovat podle zákona o evidenci tržeb. Ačkoli se Informace finanční správy nezmiňuje o sociálním a zdravotním pojištění, tento výklad má dopad i do povinného odvodu sociálního a zdravotního pojištění.

Informace měla především cílit na sdílené služby poskytované přes internetové portály typu Airbnb. Vzhledem k velké variabilitě situací, které mohou v reálném životě při využívání nemovitostí nastat, se domníváme, že v praxi mnohdy nebude snadné výklad vyplývající z této Informace jednoznačně aplikovat na konkrétní případy. Je tedy možné, že v budoucnosti bude nutné, aby GFŘ tuto Informaci ještě upravilo.




další novinky v kategorii: Daň z přidané hodnoty

Limit pro registraci k DPH a využívání paušální daně vzroste na dva miliony
29.11.2022


Prominutí úroků z prodlení a prominutí úroku z posečkání na DPH pro podnikatele převážně provozující dopravu
12.04.2022
V souvislosti s mimořádnou událostí na Ukrajině vydal ministr financí "Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události", zveřejněné dne 24. 3. 2022 ve Finančním zpravodaji č. 6/2022 (dále jen „Rozhodnutí“).


Formulář zjednodušující oznamovací povinnost pro prominutí úroků z prodlení a prominutí úroku z posečkání na DPH pro podnikatele
12.04.2022
V souvislosti se sekundárními dopady mimořádné události na Ukrajině vydal ministr financí "Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události" (dále jen „Rozhodnutí“), zveřejněné dne 24. 3. 2022 ve Finančním zpravodaji č. 6/2022 (viz informace Prominutí úroků z prodlení a prominutí úroku z posečkání na DPH pro podnikatele převážně provozující dopravu).


Prodloužení prominutí DPH při dodání respirátorů
30.09.2021
Ministryně financí prodlužuje promíjení DPH při dodání respirátorů včetně pořízení z JČS a dovozu. Příslušné Rozhodnutí je zveřejněno ve Finančním zpravodaji č. 31/2021 ze dne 24. srpna 2021.


DPH u dovozu zboží do 22 EUR ze třetích zemí od července 2021
12.08.2021
Od 1. 7. 2021 až do nabytí účinnosti novely zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) platí stále podle zákona o DPH - osvobození od daně u dovozu zboží, kdy úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR. To platí pro všechny dovozy zboží do 22 EUR, které jsou propuštěny do volného oběhu v České republice, bez ohledu na druh přepravce – např. Česká pošta či expresní přepravce.


Kde nás najdete

UDS, s.r.o.
Vršovická 841/40, 101 00 Praha 10

Telefon: +420 222 981 423
Mobil:+420 777 724 737
E-mail: info@uds.cz

Mapa

Novinky

Vyšší podpora pro rodiny s dětmi: návrh MPSV na navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun prošel Sněmovnou
Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s malými dětmi. Od letošního srpna navíc lidé mohou o rodičovský příspěvek požádat pohodlně on-line. Novela zároveň zjednodušuje komunikaci s Úřady práce ČR.

Zkontrolujte si, zda nemáte přeplatek na silniční dani
Finanční správa opakovaně upozorňuje poplatníky daně silniční a zejména bývalé poplatníky, kteří mají přeplatek na dani silniční, aby si požádali o jeho vrácení. Přeplatky vznikly zejména úhradou záloh na daň silniční u osobních vozidel po 1. 1. 2022, ačkoliv tato povinnost byla již v tomto období zrušena. V současné době finanční úřady evidují přeplatky v celkové výši přibližně 635 mil. Kč, přičemž značná část přeplatků vznikla z výše uvedeného důvodu.

další novinky

Kalkulace ceny